top of page
  • Rebeka Skibińska

Koszty okołokredytowe–na co zwrócić uwagę?

Porównujesz oferty kredytu po wysokości marży lub prowizji. A może zdarzyło Ci się zdecydować na kredyt, bo rata w którymś banku była niższa.


Czy jesteś pewien że dobrze wybrałeś? Co wziąć pod uwagę przy wyborze najkorzystniejszej oferty?Przy kredycie gotówkowym sprawa nie jest bardzo trudna. Jeśli chodzi o koszty to musisz sprawdzić prowizję, oprocentowanie – zawsze podane w stosunku rocznym, oraz ewentualny koszt ubezpieczenia kredytu. Warto sprawdzać wskaźnik RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania.
UWAGA: jeżeli porównujesz oferty kilku banków, to pamiętaj, aby weryfikować ofertę w oparciu o ten sam okres kredytowania!


Sprawa z kosztami okołokredytowymi robi się bardziej skomplikowana, jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny. Tutaj koszty możemy podzielić na dwie grupy:

  1. bankowe

  2. pozabankowe.

Do kosztów bankowych możemy zaliczyć koszt prowizji, ubezpieczenia pomostowego (ubezpieczenie banku do czasu prawomocnego wpisu hipoteki do Księgi Wieczystej), ubezpieczenia niskiego wkładu, ubezpieczenia nieruchomości, ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia od utraty pracy, wyceny nieruchomości, inspekcji nieruchomości oraz koszt innych dodatkowych produktów banku.Pozabankowe koszty to głównie taksa notarialna, wpis hipoteki i właścicieli do Ksiąg Wieczystych, podatek od czynności cywilnoprawnych PCC2 i PCC3, opłaty do agencji nieruchomości.

Nie w każdym wypadku wystąpią wszystkie wspomniane wyżej koszty, jednak jest ich sporo i tylko wnikliwa analiza pomoże wybrać najlepiej dopasowaną ofertę.

bottom of page