top of page
  • Rebeka Skibińska

Proces kredytowy–krok po kroku

Być może zastanawiasz się nad zakupem mieszkania, ale nie wiesz od czego zacząć. Jesteś w dobrym miejscu! W tym wpisie przedstawię Ci po kolei jak wygląda proces kredytowy przy zakupie nieruchomości. Pamiętaj, że poniższy schemat jest dostosowany do najbardziej standardowych sytuacji. Jeżeli masz jakąś wątpliwość, jak postąpić w Twojej konkretnej sytuacji, najlepiej skontaktuj się ze mną bezpośrednio.KROK 1 Sprawdzenie swojej zdolności kredytowej


Możesz to zrobić u mnie na spotkaniu lub telefonicznie. Przygotuj do tej rozmowy szczegółowe informacje na temat twoich dochodów i wydatków.


KROK 2 Wybranie mieszkania lub domu


Nie ograniczaj się! Poszukaj na rynku pierwotnym i wtórnym. Możesz szukać sam lub przez biuro nieruchomości – chętnie polecę Ci profesjonalistów. Zweryfikuj również czy stan prawny nieruchomości jest uregulowany.


KROK 3 Porównanie ofert kredytu hipotecznego


Weź pod uwagę koszty okołokredytowe, zdolność w wybranym przez siebie banku oraz długość procesu kredytowego. Ostatnia rzecz jest bardzo istotna, jeżeli już zawarłeś umowę przedwstępną z określonym terminem zawarcia ostatecznego aktu notarialnego.


KROK 4 Skompletowanie dokumentów


Jest ich sporo. Najlepiej sprawdzaj z lista dokumentów, którą ode mnie otrzymasz czy masz już komplet. Dzięki temu proces kredytowy przebiegnie sprawniej. Zwróć uwagę, że część dokumentów ma określoną ważność, więc postaraj się to zrobić jak najszybciej.


KROK 5 Podpisanie umowy przedwstępnej


Możesz to zrobić bezpośrednio ze sprzedawcą mieszkania lub u notariusza. Jeżeli zawierasz umowę z deweloperem wymagana jest forma notarialna. W przypadku rynku wtórnego, obie formy są akceptowane przez bank. Ważne, aby umowa zawierała wszystkie niezbędne informacje dotyczące transakcji, tzn. strony i przedmiot umowy, cenę sprzedaży, sposób płatności, termin zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego, wysokość wpłaconej zaliczki lub zadatku. Umowę przedwstępną można rozszerzyć o dodatkowe szczegóły, ale warto w tej kwestii się wcześniej skonsultować, aby nie stanowiły one przeszkody w kredytowaniu.


KROK 6 Złożenie wniosków kredytowych


Możesz wnioskować o kredyt w dwóch lub trzech bankach jednocześnie. Dzięki temu masz szansę skorzystać z najlepszej oferty. Jest to również zabezpieczenie w sytuacji, kiedy któryś z banków odmówi Ci kredytu. Nie tracisz czasu na kolejny proces kredytowy w innym banku.


KROK 7 Weryfikacja wniosku w banku


Bank analizuje wniosek pod kątem finansowym, prawnym i technicznym. Proces ten może trwać od dwóch tygodni do dwóch miesięcy. Warto uzbroić się w cierpliwość.


KROK 8 Decyzja kredytowa i projekt umowy kredytowej


To moment, w którym dowiadujesz się, czy otrzymałeś kredyt i na jakich warunkach. Na tym etapie możesz zapoznać się z umową, którą będziesz podpisywać oraz omówić wszystkie niejasności.


KROK 9 Podpisanie umowy kredytowej


Ten etap odbywa się już w banku. Nie musisz się go obawiać. Przygotuję Cię do tego spotkania oraz mogę Ci towarzyszyć.


KROK 10 Zawarcie aktu notarialnego


Przy zakupie z rynku wtórnego, musisz umówić się do notariusza na podpisanie umowy przeniesienia własności oraz dostarczyć mu stosowne dokumenty. Przy transakcji na rynku pierwotnym sytuacja wygląda nieco inaczej. Tutaj na akt notarialny zazwyczaj trzeba poczekać, aż deweloper zakończy inwestycję. W tym wypadku wypłata kredytu nastąpi przed podpisaniem aktu.


KROK 11 Złożenie wniosku o wpis hipoteki do KW


Możesz to zrobić u notariusza przy okazji podpisywania aktu notarialnego lub samodzielnie we właściwym Sądzie Rejonowym w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Pamiętaj również o opłaceniu podatku PCC3 do Urzędu Skarbowego


KROK 12 Uruchomienie kredytu


To już ostatni etap. Musisz udać się do banku i złożyć dyspozycję uruchomienia kredytu. Aby to zrobić, musisz spełnić warunki do uruchomienia opisane w umowie kredytowej.

Powyższe kroki nie są sztywne i niektóre z nich zmieniają kolejność w zależności od sytuacji. Aby nie zaciemnić obrazu nie wchodziłam w drobiazgowe opisywanie każdego kroku. Moim zadaniem jako eksperta jest przeprowadzenie Cię przez cały proces kredytowy tak, aby każdy etap był dla Ciebie jasny i zrozumiały.
jak otrzymać kredyt ekspert finansowy rebeka skibińska chełm

bottom of page