top of page
  • Rebeka Skibińska

Wkład własny-czy muszę go mieć?

W 2013 roku Komisja Nadzoru Finansowego, uaktualniła Rekomendację S, zgodnie z którą banki muszą wymagać od klientów, aby wnieśli wkład własny przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Rekomendowana wysokość wkładu własnego wynosi 20% wartości nieruchomości lub ceny transakcji. Część banków godzi się na to, aby klient wniósł mniejszy wkład, np. 10%, ale zabezpiecza wówczas transakcję ubezpieczeniem niskiego wkładu. Niestety, często przekłada się to na realnie wyższy koszt kredytu oraz droższą ofertę cenową.

Rebeka Skibińska ekspert finansowy chełm , wklad wlasny w kredyt


Co to oznacza w praktyce? Ile pieniędzy musisz mieć jeśli kupujesz mieszkanie za 300 tys. zł?


Minimalny wkład to 10% czyli 30 tysięcy zł, rekomendowany przez KNF wkład to 20% czyli 60 tysięcy zł.
Jeżeli chcesz dobrać kredyt na remont lub wykończenie tego mieszkania, np. 50 tysięcy zł to wkład własny będzie liczony od końcowej wartości nieruchomości, czyli w tym wypadku od 350 tysięcy zł. Tak więc musiałbyś przygotować minimum 35 tysięcy zł.Czy to oznacza, że wkład własny można wnieść tylko gotówką?Jest to najpopularniejsza forma wkładu własnego, ale są nią również:


- działka (przy budowie domu)

- środki finansowe zaangażowane w rozpoczętą już budowę domu

- inna nieruchomość przeznaczona na sprzedaż

- premie z książeczek mieszkaniowych.


Jeżeli masz na oku mieszkanie, ale brakuje Ci wkładu własnego, najlepiej jest umówić się na bezpłatne spotkanie. Podpowiem Ci, jak go najlepiej zorganizować.


wklad wlasny w kredyt, jak kupic mieszkanie na kredyt, ekspert finansowy rebeka skibinska

bottom of page